افق ما ،

کلینیک رادیوتراپی امید تهران

کلینیک رادیوتراپی امید تهران؛ معماری و سلامتی

سال تاسیس :1393

مساحت کل :500 فضای درمانی و 250متر اداری

تعداد طبقات:4 طبقه

کاربری : کلینیک پیشرفته رادیو تراپی- آنکولوژی شیمی درمانی

طراح داخلی :امین هدایتی

عکاس :علی اصغر ودایع خیری

روانشناسی رنگ

رنگ ها نیروهایی هستند که روی انسان اثر گذاشته و ایجاد حس راحتی یا ناراحتی، فعالیت یا سکون می کنند. استفاده صحیح از رنگ می تواند باعث بهبود حال روحی بیماران شود.

استفاده از تنوع رنگی در کلینیک امید تهران

مارگارت ویلیامز پرستاری است که در مورد حالت های به وجود آمده راجع به رنگ تحقیق می کند، وی گفته که برای حالت های درونی ایجاد شده ناشی از رنگ ها هرچند هیچ مدرک مطمئن علمی ارائه نشده ولی مطالعات تجربی بر رفتار  بیماران در وضعیت های رنگی متفاوت حاکی از تاثیر رنگ بر بیمار می باشد.

استفاده ی ماهرانه از رنگ می تواند به محرومیت حسی ای که در نتیجه ی فقدان انگیزه ی دید در محیط های بی روح و یکنواخت به وجود می آید چیره شود.

کلینیک رادیوتراپی امید تهرانکلینیک رادیوتراپی امید تهراننور و گیاه و اثرات آن برای ایجاد آسایش روانی

ناگفته پیداست که نور کافی و مناسب اثری جز تقویت روحیه ندارد و خلاف آن نیز صادق است. نورپردازی خوب نیازهای انسان را برآورده می کند، خاطر او را آسوده می کند و احساس آسایش و امنیت ایجاد می کند.

در طب کهن چینی، هندی و تبتی مطرح کرده اند تابش یک ساعته ی نور زرد موجب کاهش التهابات روده ای و گوارش، نورآبی و سبز در درمان آرتریت روماتوئید و کسب ارامش، تجدید قوا و رهایی از تنش های جسمانی و روحی، متانت و پرورش نیروی تخیل موثر است.

همچنین استفاده از گیاهان به اشکال مختلف بر روی دیوارها، ساخت سکوهای سبز و… که مدتی است در فضاهای داخلی اهمیت پیدا کرده است می تواند تاثیر بسیار زیادی به ویژه در فضاهای درمانی داشته باشد.

کلینیک رادیوتراپی امید تهرانحس بینایی، مهم ترین حس در ادراک فضا

از بین حواس انسان، حس بینایی همواره برای کسب اطلاعات درباره ی جهان پیرامون ، قوی ترین حس می باشد، به همین دلیل بهره گیری از هنرهای بصری همچون نقاشی یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار برای کاربران می باشد.

 کلینیک رادیوتراپی امید تهران؛ رویکردی نوین به طراحی فضاهای درمانی

این مجموعه در فضایی به مساحت تقریبی 500 متر مربع بنا شده است.

کلینیک امید تهران از اولین مراکز مجهز درمان سرطان در سطح شهر تهران می باشد که با مدیریت عالی و اتخاذ رویکرد سلامت محور به جای درآمد محور توانسته حرکتی نوین را در این عرصه رقم بزند.

در این مجموعه دکوراسیون هوشمندانه ای در راستای ارتقای حال روحی بیماران، مراجعین و همراهان طراحی شده است. برای مثال استفاده از پیانو و اجرای زنده ی آن در فضا حس شنوایی را در کنار حس بینایی به کار گرفته میشود .  هرچه حواس بیماران با برنامه ریزی و دقت به کارگرفته شود آثار مثبت بیشتری بر روند درمانشان خواهد داشت.

کلینیک رادیوتراپی امید تهرانکلینیک رادیوتراپی امید تهرانتاثیر رنگ بر روان انسان ثابت شده است. رنگ ها در طی قرن ها به نمادهایی از احساسات درونی و حالات شخصیتی و اجتماعی تبدیل شده اند. روانشناسان اثر رنگ را بر روی افراد مورد بررسی قرار داده وحالات آنان را توصیف کرده اند. همچنین هماهنگی رنگ ها را بیشتر مربوط به احساسات انسان می دانند.

ریچارد ورتمن یک کارشناس تغذیه در مرکز تکنولوژی ماساچوست می گوید: بسیاری از آزمایشات تجربی نشان داده اند که رنگ های مختلف بر فشار خون و سرعت تنفس، همین طور بر میزان فعالیت مغز تاثیر می گذارد.  امروزه رنگ ها در جهت بهبود بیماری های مختلف استفاده می شوند.

کلینیک رادیوتراپی امید تهرانکلینیک رادیوتراپی امید تهران

امروزه بهره گیری از تکنولوژی نانو در مراکز بهداشتی بسیار مورد توجه قرار دارد که در این مجموعه نیز استفاده از این مواد بر روی پوشش دیوارها ،تخت بیماران و..ضریب ایمنی و بهداشتی را بالاتر برده است.

در حال حاضر این مرکز دارای یک فضای110 متری شیمی درمانی با 12 تخت در 4 اتاق جداگانه، یک واحد رادیوتراپی که هرکدام بصورت مجزا طراحی و رنگ بندی شده اند آماده پذیرایی میباشند .

کلینیک رادیوتراپی امید تهرانکلینیک رادیوتراپی امید تهراناهمیت سلامت کارکنان

یکی از موارد مهمی که در این کلینیک بدان توجه شده است اهمیت آرامش و سرزندگی کارکنان آن می باشد. طراح مجموعه با در نظر گرفتن فضاهایی از قبیل بام سبز، سالن ورزشی و کافه مجموعه ای گرم و صمیمی را برای کارکنان تدوین کرده است . و تاثیر زیادی در روند برقراری ارتباط مثبت بین کارکنان و بیماران داشته است.

کلینیک رادیوتراپی امید تهرانکلینیک رادیوتراپی امید تهرانکلینیک رادیوتراپی امید تهراننگارنده :مهندس مصطفی سلطانمحمدی

 

دیدگاه ها

  روشا بوم فردا
  RoshaBoom

  آدرس

  تهران
  مسیر اول “میدان المپیک ،بلوار المپیک خیابان ساحل کوچه 51 پلاک 39 طبقه سوم

  مسیر دوم ” بزرگراه حکیم شرق به غرب بعد از المپیک اولین خیابان -کوچه 51 پلاک 39 طبقه سوم

  تلفن

  021-44177864

  ایمیل

  Roshaboom@yahoo.com

  سبد خرید