افق ما ، شهر روشن فرداست

گردشگری

گردشگری شامل مجموعه فعالیت‌های فرد یا افرادی است که به مکانی غیر از مکان عادی زندگی خود مسافرت  می کنند و حداقل یک شب و حداکثر یک سال با هدف گذران اوقات فراغت در آنجا اقامت می کنند. و افرادی  که شامل این تعریف می‌شوند نیز گردشگر نامیده می‌شوند.

صنعت گردشگری که به عنوان موتور توسعه از آن نام برده می شود، به علت اهمیتی که از نظر اقتصادی، اجتماعی دارد، روز به روز بیشتر مورد توجه قرار گرفته و دولت‌ها به آن اهمیت می‌دهند و امروزه یکی از پایه های اصلی و استوار اقتصاد جهان و از جمله صنایع مهم با رشد سریع در توسعه اقتصادی جهان است که با ایجاد بالاترین میزان ارزش افزوده به صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌تواند سایر فعالیت‌های اقتصادی و فرهنگی را تحت تأثیر قرار دهد. در تقسیم بندی جهانی پس از نفت و خودروسازی، صنعت گردشگری در رده سوم قرار می گیرد.

گردشگری و معماری

گردشگری دارای زیر ساخت های فراوانی است که در واقع اصول توسعه و پیشرفت آن در هر منطقه ای را شکل می دهند. معماری از جمله عناصری است که نقشی بی بدیل در ساخت، رونق و موفقیت این زیرساختها در جهت رسیدن به اهداف مورد نظر توسعه ی گردشگری دارد. معماری صنعتی است عظیم که در کنار صنعت گسترده گردشگری نقش لازم و ملزوم همدیگر را پیدا کرده و به نوعی در تکامل و موفقیت یکدیگر تاثیر می گذارند.

البته رابطه میان معماری و گردشگری رابطه جدیدی نیست وسابقه آن به برگزاری تورهای بزرگ اروپا در فاصله میان قرن های ۱۷ تا۱۹ برمی گردد. مسافران این تورها که عمدتاً از اهالی ثروتمند آمریکای شمالی و اروپا بودند، در جریان سفر به پاریس، فلورانس، رم، ونیز، لندن، آتن و دیگر پایتخت های بزرگ تمدن اروپایی با هنر و معماری بزرگ اروپا آشنا می شدند. درفرهنگ و کتب تاریخی و سفرنامه های  جهانگردان ایرانی نیز یکی از دغدغه های نویسندگان آنها تشریح و توصیف شهرها و بناهای بزرگ و مهم شهرها بوده است.

اما امروزه گردشگری از زوایای مختلف مورد توجه قرار گرفته است از جمله: بومگردی، توریسم سلامت، گردشگری تلخ یا تاریک و… که هریک از موارد به نوعی با معماری و شهرسازی در ارتباط می باشد.

شرکت روشابوم فردا با درک و شناخت مطلوب از مصالح سنتی و جامعه شناختی مناطق بومی کشور در ارتباط با صنعت گردشگری به زوایای مختلف ارتباط این صنعت با معماری و شهرسازی توجه دارد، از جمله فعالیتهای این شرکت در زمینه گردشگری: مشاوره و ایده پردازی، طراحی و بازسازی بناهای بومی، تقویت و ساماندهی شهرها و روستاهای هدف بومگردی ، طراحی دهکده های سلامت ،طراحی و ساخت موزه های محلی ، طراحی و اجرای اماکن مرتبط با گردشگری، ارائه طرح های با بازده اقتصادی در ارتباط با توریسم تاریک ، ارائه طرح های مکانیابی و امکانسنجی در جهت اهداف گردشگری، مستند سازی و توصیف تصویری راهکارها و محدودیتهای موجود و … می باشد.

مقالات مرتبط

.

  روشا بوم فردا
  RoshaBoom

  آدرس

  تهران
  مسیر اول “میدان المپیک ،بلوار المپیک خیابان ساحل کوچه 51 پلاک 39 طبقه سوم

  مسیر دوم ” بزرگراه حکیم شرق به غرب بعد از المپیک اولین خیابان -کوچه 51 پلاک 39 طبقه سوم

  تلفن

  021-44177864

  ایمیل

  Roshaboom@yahoo.com