افق ما ،

عودلاجان یکی از اصلی ترین محله های قدیمی تهران می باشد که پس ازانتخاب تهران به عنوان پایتخت در دوره قاجار بسیاری از ثروتمندان، این محله را برای زندگی انتخاب کردند که این موضوع عودلاجان را به محله ای اعیان نشین تبدیل کرد.

توسعه رضاخانی شهر تهران

این محله در گذشته و پیش از توسعه رضاخانی شهر تهران جزء محلات شمال شهر تهران محسوب می شد و آب عودلاجان به سمت محله های پایین تر سرریز می شد؛ به همین دلیل است که به آن محله سرچشمه تقسیم می گفتند.

محله عودلاجان به دوبخش غربی وشرقی تقسیم می شود که بخش غربی آن محل زندگی کلیمیان و زرتشتیان و بخش شرقی آن محل زندگی مسلمانان بوده است.

مدرسه ای زیبا،ولی بی نام و نشان در قلب عودلاجان

محله ای اصیل و فراموش شده

در این محله بالغ بر 16 مدرسه و مسجد وجود دارد که بیانگر اهمیت آن بوده است؛ اعتبار محله تا اواسط دوره پهلوی پابرجا بوده که تدریجا با تغییر بنیان های اجتماعی و محله ای شهر تهران و احاطه شدن آن با بازار به فضایی جهت انبار بازار و تجمع بزهکاران تبدیل شد.

این محله واقع در محدوده خیابان های پامنار در غرب، سیروس در شرق، چراغ برق در شمال و بوذرجمهوری در جنوب می باشد.

مهمترین بناهای محله عودلاجان

از جمله بناهای مهم آن می توان به خانه مدرس ، باغ ملک الشعرا، عمارت مسعودیه، بازارچه سرپوشیده، امامزاده یحیی، سرای کاظمی و تیمچه اکبریان اشاره کرد.

مدرسه ای زیبا،ولی بی نام و نشان در قلب عودلاجان

این مدرسه (مسجد)واقع در کوچه شهید مرادی در خیابان مصطفی خمینی، کمی بالاتر از خیابان بوذر جمهوری قرار دارد. سال تاسیس آن به 1288 هجری شمسی بر می گردد و در سال 1383 ثبت ملی شد.

همچنین در سال 1383 توسط میراث تحت نظارت حوزه علمیه مروی قرار گرفت.

به دلیل آنکه این مدرسه توسط «سعد الدوله حاج قنبر علی خان کرد مافی» بنا شده بود به نام قنبر علی خان و سعدیه شناخته می شود. البته با توجه به اینکه مسجد قنبر علی خان در حال حاضر حوزه  بوده و زیر نظر حوزه علیمه مروی قرار دارد، به نام حوزه قنبر علی خان نیز شهره شده است و در نهایت با توجه به اینکه فیلم مارمولک در این مسجد ساخته شده، به این نام نیز در بین اهالی مشهور است.

قنبرعلی خان که گفته می شود یکی از نزدیکان دربار ناصر الدین شاه  قاجار بوده است شخصی ملاک و خیر بوده که همه ی املاک دور تا دور مسجد نیز برای او بوده که هم اکنون تمامی آن ها وقف مسجد شده است.

این مسجد و مدرسه با معماری بسیار زیبا و سنتی که شامل صحن اصلی، گنبد، رواق ها و نیز دیوار های کاشی کاری شده ی زیبا می باشد، ساخته شده است.

مدرسه ای زیبا،ولی بی نام و نشان در قلب عودلاجان

سبک ساخت مسجد مشابه انواع مساجد سنتی ایرانی می باشد که شامل گنبدخانه، ایوان، حیاط مصفا، آجرکاری های زیبا در نماهای رو به حیاط می باشد.

تزئینات حداقلی با رویکرد مینیمالیستی

تزئینات مسجد حداقل می باشد و تنوع قوس و آجرکاری زیادی دیده نمی شود که نشان دهنده نگاه معمار آن می باشد که سادگی درفضای مذهبی را به فضاهای پرتزئین ترجیح داده است.

کاشی کاری بیشتر به صورت کتیبه ای وخشتی کار شده است و خبری از کاشی کاری پیچیده نست. ستون های چوبی معروف قاجاری با سرستون های مقرنس کاری شده در ایوان مسجد خودنمایی می کند و دور تا دور حیاط با حجره هایی برای زندگی طلبه ها احاطه شده است.

مدرسه ای زیبا،ولی بی نام و نشان در قلب عودلاجانمدرسه ای زیبا،ولی بی نام و نشان در قلب عودلاجاننگارنده :مهندس مصطفی سلطانمحمدی

 

دیدگاه ها

  نوید
  18 Sep 2020 9:49pm

  از روی پل حافظ که رد می‌شوی‌،

  روی پشت‌بام‌ خانه‌ها لباس‌هایی است

  که انگار با باد دوره ناصرالدین‌شاه خشک می‌شود،

  من این هم‌زمانی گذشته و آینده را دوست دارم.

  0
  0

دیدگاه بگذارید

  روشا بوم فردا
  RoshaBoom

  آدرس

  تهران
  مسیر اول “میدان المپیک ،بلوار المپیک خیابان ساحل کوچه 51 پلاک 39 طبقه سوم

  مسیر دوم ” بزرگراه حکیم شرق به غرب بعد از المپیک اولین خیابان -کوچه 51 پلاک 39 طبقه سوم

  تلفن

  021-44177864

  ایمیل

  Roshaboom@yahoo.com

  سبد خرید