افق ما ،

خانه آبان

خانه آبان

معماری خلاقانه معاصر آن طور که در سطح شهر و گوشه و کنار کشور می بینیم عموما یا طرحی عملکردی، فرمی در غالب معماری ایرانی است یا فارغ از آن بستر و زمینه طرح، هدایت کننده خطوط معمار آن می باشد.

خانه ی آبان در شهر اصفهان و در زمینی به مساحت 450 متر مربع احداث شده است. گروه طراحی فضا، رویداد‏، شهر با همکاری الهه حاج دایی و با توجه به خواسته های کارفرما دست به طراحی این بنا زده اند.

هرچه که به سمت شمال پروژه حرکت کردیم ، هندسه ای تکراری از بافت آلی اطراف با عرض زیاد و سکوتی سنگین همراه بود و در منتهی الیه دید غربی سایت گنبد مسجد جامع دیده می شود.

خانه آباناین بنا دارای رتبه اول گروه مسكونی تک واحدی، جایزه معمار۹۷ شده است.

ویژگی های خاص بنا :

بنا به خواسته ی کارفرمای پروژه جناب احسان یزدی، وی خواستار طراحی سلسله فضاهایی سیال و پویا برای زندگی بود و نه صرفا مجموعه ای از سقف ها و دیوارهای صلب؛

برای مثال حیاط خانه تنها فضایی برای پارک ماشین نباید باشد، بلکه باید به گونه ای طراحی شود که کودک خانه شور و هیجان حضور و فعالیت پویا را در آن داشته باشد و به عنوان فضایی جمعی برای اعضای خانواده عمل کند.

خانه ای که فقط به عنوان سرپناه و خوابگاه نباشد بلکه مکانی برای زندگی بهتر باشد. خانه آبانخانه آبان

اتاق نشیمن آن مکانی برای لذت بردن از اوقات فراغت در کنار فضای شاه نشین است. محلی جهت گذران اوقات فراغت. فضای آشپزی صرفا مطبخ نمی باشد بلکه مکانی چند بعدی برای پخت و پز، صرف غذا، دور هم بودن و تعامل است.

خانه آبان

در این بنا از آجر در شکل اولیه ی خود به عنوان مصالح اصلی استفاده شده است که نشان دهنده اصالت طرح و یادآور فرهنگ بومی و سبک معماری مناطق کویری می باشد.

خانه آبانایجاد خرد اقلیم هایی در بین فضاهای ساخت، نور و سایه های زیبایی را در درون بافت بنا به وجود آورده، ضمن اینکه عملکرد تهویه و گرماستیزی که دغدغه اصلی معماران منطقه می باشد را فراهم کرده است.

خانه آبان

اهمیت و جایگاه رنگ در معماری ایرانی در این بنا بسیار مورد توجه قرار گرفته است که شامل ترکیب بندی رنگ های گرم است که در بناهای سنتی بسیار مورد توجه قرار می گرفته است.خانه آبانخانه آبان

استفاده از گودال باغچه در بناهای سنتی مور توجه معماران سنتی بوده  است که در این بنا معاصرسازی شده و در قلب بنا از این تکنیک استفاده شده است.خانه آبانخانه آبان

دراقلیم گرم و خشک فضای معماری درونگرا متاثر از شرایط زمینه خود می باشد؛ لذا در این بنا نیز به وضوح این مسئله در شکلی جدید و خلاقانه مشاهده می شود.خانه آبان خانه آبانخانه آبانخانه آبانخانه آبانخانه آبانخانه آبانخانه آبانخانه آبانخانه آبانخانه آبانخانه آبان

چند پرسش:

با نگاه به خانه های سنتی چه حسی به شما دست می دهد. تا به حال به این موضوع فکر کرده اید؟

به نظر شما تکرار این بناها به همان سبک و سیاق درست است؟ یا اینکه الهام گرفتن از عناصر و مفاهیم آن را مناسب می دانید؟

نگارنده: مهندس معصومه سیمرغ

دیدگاه ها

  مطلبی
  26 Sep 2020 2:53pm

  الهام گرفتن از بناهای قدیمی بسیار ارزشمند است اما بنایی که تقلید از آنان نباشد ایجاد گردد مناسب تر می باشد

  0
  0

دیدگاه بگذارید

  روشا بوم فردا
  RoshaBoom

  آدرس

  تهران
  مسیر اول “میدان المپیک ،بلوار المپیک خیابان ساحل کوچه 51 پلاک 39 طبقه سوم

  مسیر دوم ” بزرگراه حکیم شرق به غرب بعد از المپیک اولین خیابان -کوچه 51 پلاک 39 طبقه سوم

  تلفن

  021-44177864

  ایمیل

  Roshaboom@yahoo.com

  سبد خرید